Problematika Jernejevega kanala
07.05.09 18:02
(objavi kot novico)
Območje Sečoveljskih solin je iz stališča naravo varstva in kulturne dediščine, ne le glede na slovensko zakonodajo, tudi glede na evropsko, območje izrednega pomena. Za Piran pravijo, da je »zrasel na soli«, saj so nekoč, ne tako daleč nazaj, na območju piranske občine delovale trojne soline: v Strunjanu, Luciji in Sečovljah. Še danes se v solinah trudijo ohranjati nasipe, pridelovati sol na tradicionalen način, zato da se ohranja habitatne tipe in naravo za prihodnje rodove. Vendar ob Sečoveljskih solinah teče Jernejev kanal, kjer je slednje praktično nemogoče.
OO SD Piran zato pozdravlja iniciativo upravljavca parka podjetja Soline –pridelava soli d.o.o, ki skrbi za Sečoveljske soline. Že leta 2005 je bil je bil s strani občine Piran (in takratne županje Vojke Štular) sprejet načrt ureditve območja, ki je predvideval manjše število privezov v kanalu do maksimalne dolžine 6-ih metrov. Od takrat naprej se ni premaknilo dosti, kljub velikim količinam prelitega črnila. Plovila so dejansko vikendi na vodi, iz njih pa ljudje odvržejo marsikateri odpadek, v vodo spuščajo razne izločke in nevarne snovi, kar je iz stališča naravo varstva sporno, ravno tako tudi ni dovoljeno prenočevanje v parku, torej tudi ne na plovilih.
Dodaten problem še predstavljajo zapuščena in potopljena plovila v kanalu in vegasti pomoli, ki so vsi, od prvega do zadnjega, črna gradnja. Slednje povzroča razvrednotenje prostora, ki bi bil z ureditvijo in sanacijo območja idiličen za popoldanske sprehode, rekreacijo in razne druge aktivnosti.
Glede na to, da se iz dneva v dan bolj zavedamo, kako pomembno je ohranjanje narave za prihodnje rodove, si želimo da bi kraj ohranil utrip krajevnega pristanišča. Obenem moramo poudariti, da si na območju ne želimo še ene marine. Zato pozivamo lokalne oblasti in državo, da pomagajo upravljavcu pri urejanju območja na način, da bodo sonaravni privezi boljše vzdrževani in da bodo upoštevali nosilno zmogljivost prostora.

















Draga Dijana, bojim se, da lepe želje niso dovolj močne v boju z denarjem, čeprav sem za to, da ohranimo naravo. Ker, krize in kaj še vse ne, bojo odnesle firme in njihove račune, delovna mesta,...Narava pa nikoli ne bo popravila škode, ki jo prav njej in s tema nam, posebej zanamcem dela denar, ki je bog vseh bogov in ideologija vseh ideologij. Poglej samo najstarejšo - čez dva tisoč let se prodajajo odpustki tistim, ki so kaj zagrešili, odškodnina pa se steka v centralo in ne gre za popravnavo škode, ki je bila storjena vsem samo tistim ne, ki za ta račun kasirajo.Pa so tako dobronamerni!In, ne edini.Kot politiki, ki samo lajnajo, v bistvu pa so samo lutke, ki jih kapital obrača po svoji želji in v končni fazi v škodo samemu sebi.Ko bomo imeli samo enega bogataša na tem svetu, a to se mi zdi cilj kapitalizma, le-ta se ne bo mogel napiti čiste vode, ne bo mogel jesti , ker ne bo kaj, saj bo vse sužnje v svoji požrešnosti pobil in bo ostal sam s svojimi vagoni in ladjami denarja.
Ne žalujem za njim, temveč za vsemi, ki jih bo na tej svoji zločinski poti pospravil.
Optimistično, kaj ne?
ObvestiloZa vsebino komentarjev ne odgovarjamo. Avtorje komentarjev naprošamo, da skladno s pogoji uporabe spletnega mesta spoštujejo mnenja in stališča drugih ter ne izražajo sovražnega govora oz. nestrpnosti.